Rozpoczęcie i prowadzenie biznesu wymagają dobrego planu, zaangażowania i wielu poświęceń. Decyzja o zakończeniu działalności nie jest prosta i należy się do niej odpowiednio przygotować.
Usługi związane z zakończeniem działalności
Sprzedaż
Jeżeli założona spółka reprezentuje pewną wartość np. w postaci dobrze zorganizowanego przedsiębiorstwa lub po prostu ma odpowiednią historię, może się okazać, że zakończenie prowadzenia działalności w tej formie będzie możliwe w drodze sprzedaży.
W zależności od rodzaju spółki będziemy wówczas mówili albo o przeniesieniu ogółu praw i obowiązków z dotychczasowego wspólnika na nabywcę – co dotyczy spółek osobowych, albo o sprzedaży udziałów w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Transakcja każdorazowo powinna być odpowiednio przemyślana. Często niezbędne jest wprowadzenie odpowiednich zmian do umowy spółki lub podjęcie pewnych czynności, aby w ogóle zbycie praw i obowiązków lub udziałów było możliwe.
Likwidacja
Likwidacja jest sposobem zakończenia działalności w formie spółki, której celem jest zaspokojenie wszystkich wierzycieli, podzielenie majątku spółki pomiędzy wspólników a ostatecznie wykreślenie spółki z Krajowego Rejestru Sądowego. Likwidację prowadzą tzw. likwidatorzy, którymi najczęściej zostają dotychczasowi wspólnicy reprezentujący spółkę lub członkowie zarządu. W przypadku spółek osobowych pewnym wariantem jest również rozwiązanie spółki bez przeprowadzania likwidacji. Wymaga to jednak odpowiednich zapisów w umowie danej spółki. Wadą takiego rozwiązania będzie natomiast brak jednoznacznego ustalenia, czy wszystkie zobowiązania spółki zostały wykonane, co z kolei może oznaczać osobistą odpowiedzialność wspólników za długi rozwiązanej spółki osobowej.
Rozpoczęcie procesu likwidacji spółki oznacza konieczność dochowania wielu formalności począwszy od podjęcia stosownej uchwały w odpowiedniej formie, aż po złożenie wniosku o wykreślenie spółki z rejestru po zakończeniu likwidacji. Sytuacja może być bardziej skomplikowana, gdy w spółce uczestniczy większa ilość wspólników i nie ma pomiędzy nimi jednomyślności w zakresie podejmowanych działań.