Przekształcenie spółki

Tak jak rosnące dziecko wymaga zmiany garderoby tak rozwijająca się spółka może wymagać zmiany formy prawnej. Taka zmiana wymaga niejednokrotnie takiej samej troski i uwagi jakiej bieżąca działalność biznesowa.

Podkategorie usług:

W pewnych sytuacjach spółka cywilna, która wcześniej wydawała się wystarczającą formą prowadzenia działalności gospodarczej opartą na współpracy wspólników, może po prostu przestać wystarczać chociażby ze względów organizacyjnych. Można wówczas rozważyć przekształcenie takiej spółki w spółkę jawną, która jest spółką prawa handlowego, podlegającą wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Spółka jawna wciąż oparta jest na ścisłym współdziałaniu wspólników i ich osobistym zaangażowaniu, ale sposób jej funkcjonowania w większym stopniu podlega regulacji kodeksowej a wpis do KRS na pewno ułatwia funkcjonowanie. Po przekształceniu wspólnicy zyskują pewną ochronę przed wierzycielami spółki, gdyż ich odpowiedzialność za zobowiązania staje się subsydiarna (najpierw wierzyciel musi prowadzić egzekucję z majątku spółki jawnej). Przekształcenie tego rodzaju może mieć formę uproszczoną, co pozwala na pominięcie pewnych kroków i skrócenie całego procesu.

Spółka komandytowa jest formą spółki osobowej, w której część wspólników odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, a część tylko do wysokości tzw. sumy komandytowej. Spółka komandytowa jest podatnikiem podatku od osób prawnych, ale jest to łagodzone pewnymi mechanizmami pozwalającymi na zmniejszenie obciążeń samych wspólników. Zaletą tej spółki mogą być też inne niż w przypadku spółki cywilnej i jawnej zasady odprowadzania tzw. składki zdrowotnej, która w tym przypadku oparta jest na ryczałcie. Przekształcenie może mieć formę uproszczoną.

Spółka cywilna to wciąż bardzo popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej. W pewnych sytuacjach konstrukcja tej spółki – oparta na przepisach Kodeksu cywilnego – może jednak okazać się niewystarczająca do potrzeb pewnych przedsięwzięć oraz ochrony interesów wspólników. Gdy rozważamy zmianę formy działalności na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wcale nie musimy zakładać od początku nowego podmiotu. Pomimo tego, że spółka cywilna nie jest spółką prawa handlowego, możliwe jest jej przekształcenie od razu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przy spełnieniu pewnych warunków możliwe jest tak zwane przekształcenie uproszczone w toku którego można pominąć część formalności. Przekształcenie wymaga odpowiedniego przygotowania i wdrożenia zgodnie z wcześniej opracowanym planem. Pozwala to na płynną zmianę formy prawnej wraz z zachowaniem wszystkich praw i obowiązków wcześniej przysługujących wspólnie wspólnikom spółki cywilnej.

Spółka jawna może być przekształcona również w inną spółkę osobową, np. w spółkę komandytową. Może to być pożądane np. w tych sytuacjach, gdy wspólnikom zależy na pozostawieniu pewnej elastyczności działania przy jednoczesnym ograniczeniu odpowiedzialności części z nich. Spółka komandytowa może też okazać się atrakcyjniejsza pod kątem obciążeń podatkowo-składkowych, pomimo że sama spółka jest podatnikiem podatku od osób prawnych.

Obciążenia składkowe oraz ryzyko osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki jawnej mogą skłaniać do jej przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to możliwe również w formie uproszczonej. Odpowiednio przygotowane przekształcenie może również służyć optymalizacji pod kątem ograniczenia wysokości obciążeń podatkowo-składkowych wspólników.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Skontaktuj się