Organy w spółce z o.o.
Wspólnicy są nie tylko niezbędni, aby powołać spółkę do życia – czyli zawrzeć umowę spółki oraz wnieść zadeklarowane umową wkłady na pokrycie całego kapitału zakładowego, ale także pełnią ważną rolę w życiu spółki. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada organy, które pełnią różnorakie funkcje i mają kompetencje określone w umowie spółki lub Kodeksie spółek handlowych.
Zgromadzenie wspólników
Istotnym organem spółki jest zgromadzenie wspólników. Uchwały wspólników są podejmowane na zgromadzeniu wspólników. Bez odbycia zgromadzenia wspólników mogą być powzięte uchwały, jeżeli wszyscy wspólnicy wyrażą na piśmie zgodę na postanowienie, które ma być powzięte, albo na głosowanie pisemne.
Co do zasady uchwały wspólników zapadają bezwzględną większością głosów chyba, że ustawa lub umowa spółki stanowią inaczej. Do kompetencji wspólników należy podejmowanie uchwał w następujących sprawach:
- rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki, sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy oraz udzielenie absolutorium członkom organów spółki z wykonania przez nich obowiązków;
- powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty chyba, że sprawy te zostały wyłączone spod kompetencji zgromadzenia wspólników;
- postanowienie dotyczące roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy zawiązaniu spółki lub sprawowaniu zarządu albo nadzoru;
- zbycie i wydzierżawienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oraz ustanowienie na nich ograniczonego prawa rzeczowego;
- nabycie i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej;
- zwrot dopłat;
- zawarcie umowy, która wywiera decydujący wpływ na działalność spółki kapitałowej zależnej w szczególności przez zawarcie między spółką dominującą a spółką zależną umowy przewidującej zarządzanie spółką zależną lub przekazywanie zysku przez taką spółkę;
- zmiany umowy spółki.
Umowa spółki może przewidywać inne sytuacje, w których niezbędna będzie decyzja wspólników. Może również z góry przewidywać zdarzenia, które nie będą wymagać uchwały wspólników (np. wyłączenie podjęcia uchwały w przypadku przewidzenia w umowie spółki umowy o nabycie dla spółki nieruchomości albo udziału w nieruchomości lub środków trwałych za cenę przewyższającą jedną czwartą kapitału zakładowego, nie niższą jednak od 50 000 zł, zawartej przed upływem dwóch lat od dnia zarejestrowania spółki).
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Skontaktuj się z nami
Skontaktuj się z namiZgromadzenia wspólników funkcjonują w dwóch trybach – zwyczajnym i nadzwyczajnym. Zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników zwołuje się w przypadkach określonych w ustawie lub umowie spółki, a także gdy organy lub osoby uprawnione do zwoływania zgromadzeń uznają to za wskazane, np. w sytuacji, gdy bilans sporządzony przez zarząd wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego, zarząd jest obowiązany niezwłocznie zwołać zgromadzenie wspólników w celu powzięcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki.
Zgromadzenie wspólników zwołuje zarząd. Rada nadzorcza, jak również komisja rewizyjna (o ile zostały powołane w spółce) mają prawo zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników, jeżeli zarząd nie zwoła go w terminie określonym w ustawie lub w umowie spółki, oraz nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, jeżeli zwołanie go uznają za wskazane, a zarząd nie zwoła zgromadzenia wspólników w terminie dwóch tygodni od dnia zgłoszenia odpowiedniego żądania przez radę nadzorczą lub komisję rewizyjną.
Wspólnik lub wspólnicy reprezentujący co najmniej 1/10 kapitału zakładowego także posiadają uprawnienia zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników i umieszczenia określonych spraw w porządku obrad tego zgromadzenia wspólników a w sytuacji gdy dysponują co najmniej 1/20 kapitału zakładowego mogą żądać umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego zgromadzenia wspólników.
Poza wyżej wskazanymi uprawieniami wspólników, ich uchwała może regulować zasady na jakich spółka będzie funkcjonować. Uchwała wspólników może m.in. ustalać zasady wynagradzania członków zarządu, a w szczególności maksymalną wysokość wynagrodzenia, przyznawania członkom zarządu prawa do świadczeń dodatkowych lub maksymalną wartość takich świadczeń. Do kompetencji wspólników należy również powoływanie i odwoływanie członków zarządu – o ile umowa spółki nie przewiduje innego sposobu ustanowienia tego organu.
Zarząd
Zarząd jest obligatoryjnym organem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Przypisywana jest mu przede wszystkim funkcja wykonawcza oraz reprezentacyjna. Zarząd realizuje decyzje i uchwały wspólników, a także zadania i cele określone w umowie spółki.
Składa się z jednego albo większej liczby członków. Do zarządu mogą być powołane osoby spośród wspólników lub spoza ich grona na podstawie uchwały wspólników lub w inny sposób określony w umowie spółki.
Sposób powołania zarządu reguluje najczęściej umowa spółki – może to być określony organ, osoba upoważniona do powołania lub skonkretyzowane gremium. Czasami kompetencje te przekazuje się radzie nadzorczej (o ile została powołana), która po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego, podejmuje stosowną decyzję. Jeśli umowa spółki nie stanowi inaczej, to prawo do powołania zarządu przysługuje zgromadzeniu wspólników.
Piotr Jarzyński
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Skontaktuj się ze mną.
Szybki kontakt
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu chyba, że zostało to inaczej uregulowane w umowie spółki. W przypadku powołania członka zarządu na okres dłuższy niż rok, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Kadencję oblicza się w pełnych latach obrotowych, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Członek zarządu może zrezygnować ze swojej funkcji w każdym czasie. Mandant członka zarządu wygasa również w przypadku śmierci albo odwołania ze składu zarządu.
Odpowiedzialność zarządu
Członek zarządu nie może bez zgody spółki zajmować się interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej bądź uczestniczyć w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek organu. Członek zarządu nie może również posiadać. Zakaz ten obejmuje także udział w konkurencyjnej spółce kapitałowej w przypadku posiadania przez członka zarządu co najmniej 10% udziałów lub akcji tej spółki albo prawa do powołania co najmniej jednego członka zarządu.
Odpowiedzialność zarządu można podzielić na dwa obszary – wobec spółki i wobec wierzycieli.
Zarząd musi działać na korzyść spółki. Decyzje zarządu mogą czasami przynieść negatywne konsekwencje finansowe, jednak powinny one być realizowane z należytą starannością. Zgodnie z prawem oznacza to, że zarząd powinien postępować w sposób lojalny wobec spółki, działać w granicach uzasadnionego ryzyka gospodarczego, w tym na podstawie informacji, analiz i opinii, które powinny być w danych okolicznościach uwzględnione przy dokonywaniu starannej oceny sytuacji. Zarząd ponosi odpowiedzialność jeśli swoim działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki wyrządził spółce szkodę.
Odpowiedzialność zarządu wobec spółki materializuje się dodatkowo w sytuacji gdy członek zarządu brał udział w dokonaniu na rzecz wspólnika wypłaty, która nie powinna zostać zrealizowana. Wtedy członek zarządu odpowiada solidarnie z jej odbiorcą wobec spółki za zwrot tej kwoty. Odpowiedzialność członków zarządu wobec wierzycieli polega na tym, że jeśli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Członek zarządu może się uwolnić od tej odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu