Po co zakładać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym. Najczęściej celem tym jest prowadzenie działalności gospodarczej.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest osobą prawną. Zasady jej funkcjonowania są w przeważającej mierze uregulowane w Kodeksie spółek handlowych. Jednocześnie istnieją szerokie możliwości samodzielnego regulowania bardzo wielu kwestii dotyczących np. uprawnień wspólników, działania organów spółki czy też spadkobrania udziałów.
Zastanawiając się nad taką formą prowadzenia biznesu na pierwszy plan wysuwa się kwestia ograniczonej odpowiedzialności wspólników, którzy nie odpowiadają za zobowiązania spółki. W przypadku większych przedsięwzięć lub związanych z zaangażowaniem większej grupy inwestorów albo większym ryzykiem biznesowym, brak odpowiedzialności za długi spółki może być decydującym argumentem. Plusem jest również sposób funkcjonowania spółki w obrocie. Są one wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, mają swoje organy, łatwo wykazać umocowanie do działania w imieniu spółki. Pewnym utrudnieniem jest konieczność prowadzenia rozliczeń w formie tzw. pełnej księgowości, ale stwarza to warunki do utrzymywania finansów spółki w należytym porządku i w sposób pozwalający na szybką analizę wyników.
Dobrze zorganizowana spółka może w pewnym momencie całkowicie uniezależnić się od swoich wspólników i ich osobistego zaangażowania. W takiej sytuacji może być po prostu źródłem biernego przychodu z tytułu dywidendy, albo przedmiotem sprzedaży. Choć potocznie mówi się, że dochody w spółce są podwójnie opodatkowane – spółka jest podatnikiem podatku od osób prawnych (opodatkowuje swój dochód) a osobno opodatkowane są wszystkie wypłaty z tytułu zysku na rzecz wspólników – to przy odpowiednio wysokich zyskach ryczałtowe opodatkowanie dywidendy w stawce 19%, bez składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne (ZUS) może być bardzo atrakcyjne.
Ilu potrzeb wspólników do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być założona zarówno przez osoby fizyczne, jak i osoby prawne, a także jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną (czyli np. spółki osobowe). Do założenia spółki wystarczy jeden wspólnik. Jedynym ograniczeniem jest zakaz tworzenia jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednocześnie brak jest ograniczenia co do maksymalnej liczby wspólników, choć przy ich liczbie wynoszącej co najmniej dwadzieścia pięć osób i równocześnie odpowiednio dużym kapitale zakładowym (powyżej 500 000 zł) przepisy przewidują obligatoryjne ustanowienie rady nadzorczej.
Czy warto założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w systemie S24?
Podstawową formą założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest zawarcie umowy spółki lub sporządzenie aktu założycielskiego w formie aktu notarialnego sporządzonego przez notariusza. Powstaje wówczas spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, która posiada co prawda osobowość prawną i może od razu funkcjonować w obrocie, ale do czasu rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym może być to dość utrudnione.
Jeżeli zależy nam na czasie i nie mamy szczególnych wymogów co do brzmienia umowy spółki, warto rozważyć skorzystanie z sytemu S24. Chodzi o tzw. założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet. Postanowienia umowy spółki dostępne w systemie S24 są standardowe. Rejestracja spółki jest przyśpieszona i zwykle trwa nie dłużej niż 7 dni (często faktycznie poniżej 24 godzin). Zarejestrowana spółka uzyskuje numery NIP oraz REGON i jest gotowa do prowadzenia działalności.
Jeżeli struktura wspólników nie jest skomplikowana dużą zaletą funkcjonowania spółki w systemie S24 jest możliwość dokonywania w niej zmian i podejmowania rożnego rodzaju uchwał w systemie S24. Pozwala to na umniejszenie wielu formalności, które byłyby niezbędne w przypadku założonej tradycyjnie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Założenie spółki w systemie S24, czy też dokonanie w późniejszym czasie zmian w umowie spółki, wiąże się też z nieco mniejszymi kosztami w porównaniu do spółki zakładanej tradycyjnie.
Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet?
Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialność przez Internet wymaga założenia konta w systemie S24 dostępnym pod adresem https://ekrs.ms.gov.pl/s24/. System nie jest co prawda najnowszy i czasami posługiwanie się nim sprawia trudności (nie jest zbyt intuicyjny), niemniej pozwala na szybkie utworzenie spółki bez udziału notariusza. Jedyne czego potrzebujemy to dostęp do Internetu oraz możliwość elektronicznego podpisania niezbędnych dokumentów Profilem Zaufanym, podpisem kwalifikowanym lub podpisem osobistym. Sporządzenie umowy spółki ogranicza się w takim przypadku wyłącznie do wyboru pewnych opcji przy poszczególnych postanowieniach np. co do zasad reprezentacji spółki, czasu trwania kadencji organów lub spadkobrania udziałów.
Złożenie wniosku rejestrowego również odbywa się w ramach systemu, który umożliwia także jego opłacenie np. za pomocą karty płatniczej.